Tímea Makó
Quiz by , created more than 1 year ago

Quiz on A középkori Buda, created by Tímea Makó on 19/05/2021.

1
0
0
Tímea Makó
Created by Tímea Makó almost 3 years ago
Close

A középkori Buda

Question 1 of 2

11

Select from the dropdown lists to complete the text.

Budán jártam vásárban

Ha igazán nagy vásárt akarsz látni, akkor ( Kisboldogasszony, Nagyboldogasszony ) napja [szeptember 8.] táján látogass Budára! Ekkor két álló hétig tart a sokadalom. Messze földről jönnek a kereskedők, hiszen még ( vámot, adót ) sem kell fizetniük. A városfalon belülre ( pirkadattól sötétedésig, sötétedéstől pirkadatig ) lehet bejutni a kapukon át. Így szabályozza ezt Buda jogkönyve, mely városi életünk törvényeit tartalmazza.

Ilyenkor az egész város egy nagy vásártérré válik. A szokott piachelyeken kofák kínálják áruikat meghatározott rend szerint és számban. Mivel városunkat német és ( magyar, szerb ) egyaránt lakja, jogkönyvünk gondoskodik arról, hogy mindkét nép árusai helyet kapjanak. Itt a zöldséges kofák rakodtak ki, ott a ( tejesek, pékek ) mérik a túrót, tejet, tejszínt, sajtot. S bár sok budainak van kis kertje a környéken, a bab, lencse, ( káposzta, krumpli ) azért kelendő portéka. Emitt libát, kacsát, kismalacot vehetsz, kissé távolabb vadhúst és halat árulnak. Ott pedig a sókofák rakodtak ki. De vigyázz, nehogy az erszénymetszők megszabadítsanak a pénzedtől!

A helyi kereskedők kőboltíves üzletei ( az utcára, a kertre ) nyílnak. Ők nagyban árulnak posztót, bőrárut, szőrmét, de vehetsz itt ékszert, és válthatsz pénzt is. Az alkalmi árusok pecsenyét, friss vizet, halat kínálnak.

( A Főtéren, A városszélen ) van aztán a nagy forgatag. A távoli tájak minden kincse gazdát keres. Posztó, selyem, fűszerek, kardok, kések, páncélok, faáru és bőrcsizma – felsorolni sem lehet, mi minden van itt.

Figyeld csak azt a csődületet! ( Két kofa, Két pofa ) kapott hajba az imént. Büntetésük a jogkönyv szerint az, hogy a perpatvart kezdeményező viheti a ( „civakodás tégláját”, civakodás zálogát ). A hátára vetve kell ezt a követ a városon végigvinni, a sértett asszonyság pedig a háta mögött halad, és egy bottal bökdösi. De nem nevethet, nem gúnyolódhat ő sem, mert akkor helyet cserélnek.

Explanation

Question 2 of 2

9

A forgatagon kívül

Gazdag város a miénk, sok módos lakja. Adójukból telik a városfalak felújítására, * és orvos fenntartására. Van vágóhídunk, fürdőnk, sőt is. Az ő dolga a hulladék elszállíttatása, a tisztaság vigyázása.

A polgárok nagy ünnepe napja [április 24.]. Minden évben ezen a napon, a reggeli nagymise és a déli harangszó között választják meg közfelkiáltással a városi elöljárókat – a . Utóbbiak fele magyar, fele német, a bírót meg hol ebből, hol abból a népből állítják.

Látod, a polgárok házai épültek. Mindnek kis kútja, pincéje is van. Ablakaikat gyakran fatáblák fedik és rácsok védik.

Vándor, ha megszomjazol, a ihatsz, vagy betérhetsz egy kocsmába. Vigyázz, nehogy kockázáson kapjanak, mert azért jár! Este pedig nézz a lábad alá, mert a szennycsatornák szerte kanyarognak, míg a falakon kívülre nem érnek. Jobb, ha ilyenkor inkább aludni térsz, mert az éjjeli őrök zárkába dugnak, ha !

Drag and drop to complete the text.

    polgár
    ispotály
    „szemétgrófunk”
    Szent György
    bírót és az esküdteket
    kőből, téglából, fából
    városi kutakból
    büntetés
    hangoskodsz

Explanation