2
0

Resumen del Recurso

Pregunta Respuesta
Jakie wymiary ma boisko do piłki siatkowej? Jakie wymiary ma strefa wolna? boisko o wymiarach 18 x 9 m strefa wolna conajmniej 3 m
Jaka jest wysokość przestrzeni wolnej nad polem gry? 7 m
Wymień linie boiska -linie ograniczające:2 linie boczne i 2 linie końcowe -linia środkowa -linia ataku
Wymień strefy boiska strefa ataku strefa obrony strefa zmian strefa zastąpień libero
Wymień pola boiska pole rozgrzewki pole kar
Na jakiej wysokości zawieszona jest siatka dla mężczyzn i dla kobiet? 2,43 m dla mężczyzn (2,35 m dla młodzików) i 2,24 m dla kobiet (2,15 m dla młodziczek).
Na jaką wysokość ponad siatką wystaje antenka? 80 cm
Rola antenki... Antenki traktowane są jako część siatki i ograniczają po bokach przestrzeń przejścia
Skład zespołu to... Zespół może składać się maksymalnie z 14 zawodników oraz: sztab trenerski: trenera i maksymalnie dwóch asystentów trenera, sztab medyczny: fizjoterapeuty oraz lekarza.
Rola kapitana przed meczem kapitan zespołu podpisuje protokół zawodów i reprezentuje swój zespół podczas losowania
Rola kapitana w trakcie meczu -jeśli jest na boisku, kapitan zespołu pełni funkcję grającego kapitana; -gdy kapitan nie znajduje się na boisku, trener lub sam kapitan zespołu wyznacza innego grającego zawodnika, z wyjątkiem Libero, do pełnienia funkcji grającego kapitana. Tak wyznaczony grający kapitan pełni swoją funkcję do czasu, aż zostanie zmieniony, powróci do gry kapitan zespołu lub skończy się set. -w czasie, gdy piłka jest poza grą, wyłącznie grający kapitan jest upoważniony do rozmowy z sędziami: w celu poproszenia o wyjaśnienie zastosowania lub interpretacji Przepisów Gry w celu uzyskania zgody na: a) zmianę całości lub części wyposażenia b) sprawdzenie ustawienia zespołów, c) sprawdzenie powierzchni boiska, siatki, piłki itd.; -w przypadku nieobecności trenera – w celu uzyskania przerw na odpoczynek lub na zmianę zawodników
Rola kapitana po meczu -dziękuje sędziom i podpisuje protokół zawodów w celu zatwierdzenia wyniku; -może potwierdzić i wpisać w protokole zawodów oficjalny protest dotyczący zastosowania i interpretacji Przepisów, jeśli w odpowiednim czasie zostało to zgłoszone sędziemu pierwszemu
Wygranie seta Set (z wyjątkiem seta decydującego - 5-tego) wygrywa zespół, który pierwszy uzyska 25 punktów z różnicą minimum dwóch punktów. W przypadku remisu 24:24 gra jest kontynuowana do uzyskania różnicy dwóch punktów (26:24; 27:25; itd...)
Wygranie meczu Mecz wygrywa zespół, który wygra trzy sety. W przypadku remisu 2:2 w setach, rozgrywany jest set decydujący (5-ty) do momentu uzyskania przez jeden z zespołów 15 punktów z różnicą minimum dwóch punktów.
Walkower, zespół zdekompletowany Jeżeli zespół, pomimo wezwania przez sędziego, odmówi gry, przegrywa mecz walkowerem z wynikiem 0:3 w setach i 0:25 w każdym secie. Zespół, który bez uzasadnionych powodów nie stawi się na boisku w wyznaczonym terminie, przegrywa mecz walkowerem Zespół ZDEKOMPLETOWANY w secie czy meczu przegrywa set lub mecz. Zespołowi przeciwnemu przyznaje się punkty lub punkty i sety potrzebne do wygrania seta lub meczu. Zespół zdekompletowany zachowuje zdobyte punkty i wygrane sety.
Losowanie Przed meczem sędzia pierwszy dokonuje losowania w celu określenia zespołu, który wykona pierwszą zagrywkę, oraz stron boiska, po których zespoły będą grały w pierwszym secie. Jeśli rozgrywany jest set decydujący, przed jego rozpoczęciem ponownie przeprowadza się losowanie. Losowanie dokonywane jest w obecności obu kapitanów zespołów. Wygrywający losowanie wybiera: prawo do wykonania lub odbioru zagrywki, ALBO stronę boiska. Przegrywający losowanie wybiera z pozostałych możliwości.
Błąd ustawienia Zespół popełnia błąd ustawienia, jeżeli którykolwiek z grających zawodników w momencie uderzenia piłki przez zagrywającego nie zajmuje prawidłowej pozycji na boisku. Jeżeli zawodnik znajduje się na boisku w wyniku zmiany nieregulaminowej, a gra została wznowiona, to należy to uznać jako błąd ustawienia z konsekwencjami jak dla zmiany nieregulaminowej. Jeżeli zawodnik zagrywający popełni błąd zagrywki w momencie uderzenia piłki, błąd ten uważany jest za pierwszy w stosunku do błędu ustawienia. Jeśli po uderzeniu piłki zagrywka stanie się błędna, błąd ustawienia będzie liczony jako pierwszy. Błąd ustawienia pociąga za sobą następujące konsekwencje: zespół przeciwny zdobywa punkt i zagrywkę, ustawienie zawodników jest korygowane.