Topic 11 Test Review

Question 1 of 14

Medal-premium 1

In a week, 14 hens laid 98 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?

Select one of the following:

  • 7 eggs per hen

  • 6 eggs per hen

  • 5 eggs per hen

  • 8 eggs per hen

Question 2 of 14

Medal-premium 1

An animal gained 6 kilograms steadily over 15 years. What is the unit rate of kilograms per year?

Select one of the following:

  • 0.2 kilograms per year

  • 0.6 kilograms per year

  • 0.4 kilograms per year

  • 0.3 kilograms per year

Question 3 of 14

Medal-premium 1

A migrating bird files 462 miles in 11 hours. How many miles does it fly in 4 hours?

Select one of the following:

  • 42 miles in 4 hours

  • 168 miles in 4 hours

  • 100 miles in 4 hours

  • 32 miles in 4 hours

Question 4 of 14

Medal-premium 1

If 8 model cars cost $16, what is the unit price of the model cars?

Select one of the following:

  • $32.00

  • $4.00

  • $8.00

  • $2.00

Question 5 of 14

Medal-premium 1

A 20-pound bag of cat food costs $16.40. A 35-pound bag of the same cat food costs $28.35. Which bag of cat food is the better buy?

Select one of the following:

  • The 20-pound bag

  • The 35-pound bag

Question 6 of 14

Medal-premium 1

A delivery truck drove 55 miles per hour. It took 5 hours to travel between two towns. What is the distance between the two towns?

Select one of the following:

  • 200 miles

  • 275 miles

  • 55 miles

  • 11 miles

Question 7 of 14

Medal-premium 1

On a school field trip, the bus travels 25 miles in 30 minutes. Find the speed (rate) of the bus in miles per hour.

Select one of the following:

  • 76 miles per hour

  • 11.5 miles per hour

  • 50 miles per hour

  • 43 miles per hour

Question 8 of 14

Medal-premium 1

Convert 18 yards to feet. Use the rate suggested by the equation 3 feet = 1 yard

Select one of the following:

  • 36 feet

  • 21 feet

  • 54 feet

  • 47 feet

Question 9 of 14

Medal-premium 1

Two stores sell the same item. Which store has the better buy:
Store A : 10 items for $8.00
Store B: $0.75 per item

Select one of the following:

  • Store A

  • Store B

Question 10 of 14

Medal-premium 1

Two neighbors in a rural area want to know the distance between their homes in miles. They look at a land map that shows the distance between their homes as 4.278 feet. How should the neighbors convert this distance to miles?

Select one of the following:

  • multiply by 5,280

  • divide by 5,280

Question 11 of 14

Medal-premium 1

A river flows at the rate of 3 miles per hour. What is the rate in minutes per mile?

Select one of the following:

  • 30 minutes per mile

  • 10 minutes per mile

  • 20 minutes per mile

  • 3 minutes per mile

Question 12 of 14

Medal-premium 1

A worker earns $12.50 per hour. For how many hours would the worker have to work to earn $500.

Select one of the following:

  • 40 hours

  • 42 hours

  • 37 hours

  • 30 hours

Question 13 of 14

Medal-premium 1

Last June, you spent 30 hours at the beach. You also spent 1680 minutes each week on summer reading. Did you spend more time at the beach or on summer reading?

Select one of the following:

  • You spent the same amount of time on each activity

  • You spent more time at the beach

  • You spent more time on summer reading

Question 14 of 14

Medal-premium 1

Beach A has 8,200 visitors per day. Beach B has 84,400 visitors every 2 weeks. Which beach has more visitors?

Select one of the following:

  • Beach A has more visitors

  • Beach B has more visitors

  • Both beach have the same number of visitors

Icon_fullscreen

Topic 11 Test Review

mkunstman
Quiz by , created almost 2 years ago

Quiz on Topic 11 Test Review, created by mkunstman on 17/02/2015.

Eye 306
Pin 0
Balloon-left 0
Tags No tags specified
mkunstman
Created by mkunstman almost 2 years ago
Close