Multiplying whole numbers L1

Question 1 of 7

Medal-premium 1

Work out 8 × 6 × 5 =

Select one of the following:

  • 240

  • 245

Question 2 of 7

Medal-premium 1

School meals cost £3.00 a day. How much will it cost a
student to have school meals for four weeks?

Select one of the following:

  • £60

  • £84

Question 3 of 7

Medal-premium 1

Photocopier paper costs £8 per box. How much do ten
boxes cost?

Select one of the following:

  • £88

  • £80

Question 4 of 7

Medal-premium 1

Potatoes cost 72 pence per kilogram. A cook buys a 50 kg
sack of potatoes. How much does he have to pay?

Select one of the following:

  • £36

  • £37

Question 5 of 7

Medal-premium 1

Fifteen friends each put in £100 to buy a birthday present.
How much can they spend on the present?

Select one of the following:

  • £5000

  • £1500

Question 6 of 7

Medal-premium 1

Twenty charity workers each raise £200. How much do they
raise in total?

Select one of the following:

  • £400

  • £4000

Question 7 of 7

Medal-premium 1

Carol earns £2000 per month as a part-time store manager.
How much does she earn in one year?

Select one of the following:

  • £20000

  • £24000

Icon_fullscreen

Multiplying whole numbers L1

Lee Holness
Quiz by , created over 1 year ago

The “grid” method Use place value to break or partition each number in the multiplication into different parts. The “traditional, column” method Write each number, one below another, with digits of the same place value lined up, and use long multiplication.

Eye 169
Pin 4
Balloon-left 0
Lee Holness
Created by Lee Holness over 1 year ago
Close