Topic 11 Test Review

mkunstman
Quiz by mkunstman, updated more than 1 year ago
mkunstman
Created by mkunstman almost 7 years ago
334
0

Description

Quiz on Topic 11 Test Review, created by mkunstman on 02/17/2015.

Resource summary

Question 1

Question
In a week, 14 hens laid 98 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?
Answer
  • 7 eggs per hen
  • 6 eggs per hen
  • 5 eggs per hen
  • 8 eggs per hen

Question 2

Question
An animal gained 6 kilograms steadily over 15 years. What is the unit rate of kilograms per year?
Answer
  • 0.2 kilograms per year
  • 0.6 kilograms per year
  • 0.4 kilograms per year
  • 0.3 kilograms per year

Question 3

Question
A migrating bird files 462 miles in 11 hours. How many miles does it fly in 4 hours?
Answer
  • 42 miles in 4 hours
  • 168 miles in 4 hours
  • 100 miles in 4 hours
  • 32 miles in 4 hours

Question 4

Question
If 8 model cars cost $16, what is the unit price of the model cars?
Answer
  • $32.00
  • $4.00
  • $8.00
  • $2.00

Question 5

Question
A 20-pound bag of cat food costs $16.40. A 35-pound bag of the same cat food costs $28.35. Which bag of cat food is the better buy?
Answer
  • The 20-pound bag
  • The 35-pound bag

Question 6

Question
A delivery truck drove 55 miles per hour. It took 5 hours to travel between two towns. What is the distance between the two towns?
Answer
  • 200 miles
  • 275 miles
  • 55 miles
  • 11 miles

Question 7

Question
On a school field trip, the bus travels 25 miles in 30 minutes. Find the speed (rate) of the bus in miles per hour.
Answer
  • 76 miles per hour
  • 11.5 miles per hour
  • 50 miles per hour
  • 43 miles per hour

Question 8

Question
Convert 18 yards to feet. Use the rate suggested by the equation 3 feet = 1 yard
Answer
  • 36 feet
  • 21 feet
  • 54 feet
  • 47 feet

Question 9

Question
Two stores sell the same item. Which store has the better buy: Store A : 10 items for $8.00 Store B: $0.75 per item
Answer
  • Store A
  • Store B

Question 10

Question
Two neighbors in a rural area want to know the distance between their homes in miles. They look at a land map that shows the distance between their homes as 4.278 feet. How should the neighbors convert this distance to miles?
Answer
  • multiply by 5,280
  • divide by 5,280

Question 11

Question
A river flows at the rate of 3 miles per hour. What is the rate in minutes per mile?
Answer
  • 30 minutes per mile
  • 10 minutes per mile
  • 20 minutes per mile
  • 3 minutes per mile

Question 12

Question
A worker earns $12.50 per hour. For how many hours would the worker have to work to earn $500.
Answer
  • 40 hours
  • 42 hours
  • 37 hours
  • 30 hours

Question 13

Question
Last June, you spent 30 hours at the beach. You also spent 1680 minutes each week on summer reading. Did you spend more time at the beach or on summer reading?
Answer
  • You spent the same amount of time on each activity
  • You spent more time at the beach
  • You spent more time on summer reading

Question 14

Question
Beach A has 8,200 visitors per day. Beach B has 84,400 visitors every 2 weeks. Which beach has more visitors?
Answer
  • Beach A has more visitors
  • Beach B has more visitors
  • Both beach have the same number of visitors
Show full summary Hide full summary

Similar

Work, Energy & Power: Quiz
alex.examtime9373
9 History- The Treaty of Versailles
melgallagher
English Grammatical Terminology
Fionnghuala Malone
Plant and animal cells
charlotteireland
FCE Practice Quiz - B2
Christine Sang
Atomic Structure
Jenni
A View from the Bridge
Mrs Peacock
“In gaining knowledge, each area of knowledge uses a network of ways of knowing.” Discuss this statement with reference to two areas of knowledge
Julianapabab
Psychopathology
Laura Louise
Phrasal Verbs
Felipe Veintimilla
2PR101 1.test - 7. část
Nikola Truong