Proportion

Ellen Billingham
Mind Map by Ellen Billingham, updated more than 1 year ago
Ellen Billingham
Created by Ellen Billingham almost 7 years ago
97
1

Description

GCSE Maths (Year 8 Number 1) Mind Map on Proportion, created by Ellen Billingham on 05/06/2013.
Tags

Resource summary

Proportion
1 Direct
1.1 If I bought 20 apples for £1, how much would 12 apples cost?
1.1.1 Find how much 1 apple would cost
1.1.1.1 100/20
1.1.1.1.1 5p
1.1.1.1.1.1 Multiply by the number you want to find out
1.1.1.1.1.1.1 5 x 12 = 60
1.1.1.1.1.1.1.1 12 apples cost 60p
1.2 AKA the unitary method
2 Inverse
2.1 If it takes 5 men 9 days to build a wall, how long does it take 6 men?
2.1.1 Find how long it would have taken one man
2.1.1.1 5 x 9 = 45 days
2.1.1.1.1 Divide it by the number of men you want to find out
2.1.1.1.1.1 45/6 = 7.5
2.1.1.1.1.1.1 It takes 6 men 7.5 days
Show full summary Hide full summary

Similar

New GCSE Maths
Sarah Egan
New GCSE Maths required formulae
Sarah Egan
Using GoConqr to study Maths
Sarah Egan
Fractions and percentages
Bob Read
GCSE Maths Symbols, Equations & Formulae
Andrea Leyden
HISTOGRAMS
Elliot O'Leary
FREQUENCY TABLES: MODE, MEDIAN AND MEAN
Elliot O'Leary
GCSE Maths: Understanding Pythagoras' Theorem
Micheal Heffernan
CUMULATIVE FREQUENCY DIAGRAMS
Elliot O'Leary
Maths GCSE - What to revise!
livvy_hurrell
GCSE Maths Symbols, Equations & Formulae
livvy_hurrell