Zrozumieć zjawisko mowy nienawiści - problemy do zastanowienia

Grazyna Gregorczyk
Note by Grazyna Gregorczyk, updated more than 1 year ago
Grazyna Gregorczyk
Created by Grazyna Gregorczyk over 4 years ago
6
0

Description

Zadania do przygotowania w domu

Resource summary

Page 1

Zrozumieć zjawisko mowy nienawiści Na podstawie projektu: "Nienawiść - jestem przeciw" realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Europejskim Centrum Wergelanda w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

SYTUACJA 1Komentarz na forum Facebooka napisany jako „żart”: „Mamo co to jest tolerancja, pyta mały Ahmed . Mama odpowiada - to jest takie coś, że biały człowiek pracuje siedem dni w tygodniu, a my możemy przyjechać do jego kraju i korzystać z "socjalu". Ale czy oni się mamo o to nie wkurzają , pyta mały Ahmed. Ależ wkurzają się synu i to jeszcze jak i to właśnie jest rasizm.” Zastanów się i postaraj odpowiedzieć na pytania: Jakie konsekwencje może nieść za sobą ten przykład mowy nienawiści dla ludzi identyfikujących się z grupami o podobnych poglądach i dla całego społeczeństwa? Kto jest ofiarą mowy nienawiści w tym przykładzie? Jakie skutki dla ofiar niesie tu za sobą mowa nienawiści?

SYTUACJA 2 Zdjęcia zamieszczone na portalu społecznościowym przez młodego mężczyznę, który odwiedza obóz zagłady w Majdanku. Na pierwszym zdjęciu widać mężczyznę z podniesioną i wyprostowaną prawą ręką w geście nazistowskiego pozdrowienia. Na drugim ten sam mężczyzna wskazuje na braki z podniesionym kciukiem do góry (gest: lubię to).Zastanów się i postaraj odpowiedzieć na pytania: Kto jest ofiarą mowy nienawiści w tym przykładzie? Jakie skutki dla ofiar niesie tu za sobą mowa nienawiści? Jakie konsekwencje może nieść za sobą ten przykład mowy nienawiści dla ludzi identyfikujących się z grupami o podobnych poglądach i dla całego społeczeństwa?

SYTUACJA 3 Na jednym z muzycznych portali pojawił się teledysk rapera o pseudonimie Sobota. Pod teledyskiem pojawiły się wpisy dotyczące ciemnoskórej żony rapera: „Sobota jak tam twoja małpa?” oraz mem pokazujący zdjęcie rodzinne rapera, gdzie w miejsce jego żony ktoś wkleił zdjęcie małpy.Zastanów się i postaraj odpowiedzieć na pytania: Kto jest ofiarą mowy nienawiści w tym przykładzie? Jakie skutki dla ofiar niesie tu za sobą mowa nienawiści? Jakie konsekwencje może nieść za sobą ten przykład mowy nienawiści dla ludzi identyfikujących się z grupami o podobnych poglądach i dla całego społeczeństwa? http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3477517,rasisowski-atak-na-zone-rapera-soboty-sobota-pytanie-...

SYTUACJA 4 Na portalu studenckim znalazł się wpis: „mieszkam w tym żałosnym lublinie i powiem wam, że sytuacje jest koszmarna. wszędzie to ukraińskie ścierwo, na uczelniach, kasach w supermarketach, knajpach jako obsługa lub rozpie**alający kasę ze stypendiów (tak tak stypendia oczywiście funduje nasze Państwo). j***ć ukraińców, to nasi wrogowie a nie bracia!!! pamiętajcie że specjalne oddziały wermahtu złożone z ukraińców słynęły ze szczególnego okrucieństwa, zresztą tak samo jak i oddziały złożone z litwinów.. daję piwo żeby ludzie mogli zobaczyć mordę tego pajaca i doj***ć go jakby co na ulicy, walcie go i w 10 jak nie macie odwagi sami, nikt się nie obrazi."Zastanów się i postaraj odpowiedzieć na pytania: Kto jest ofiarą mowy nienawiści w tym przykładzie? Jakie skutki dla ofiar niesie tu za sobą mowa nienawiści? Jakie konsekwencje może nieść za sobą ten przykład mowy nienawiści dla ludzi identyfikujących się z grupami o podobnych poglądach i dla całego społeczeństwa?

SYTUACJA 5 Pod artykułem na temat ostrzelania meczetu na stronie internetowej euroislam.pl pojawił się wpis: „precz z muzułmanami. . ci co piszą że islam to religia pokoju chyba nie wiedzą co mówią. jest religią pokoju z nazwy chyba. jak przyjadą do nas muslimi i będą się rządzić i zmieniać wasze miasta i islamskie wioski to bedziecie inaczej mówić. jak ISIS wpadnie to już w ogóle. polska dla Polaków – bolesna prawda ale to jedynie wyjście. nie przyjeżdżają do EU by się uczyć języka, normalnie zarabiać tylko wybierają kraje pokroju GB gdzie dostają wszystko za darmo. wiec nie uczą się nie pracują bo po co jak za hajs od nich mogą wyżyć. i po drodze wprowadzają swoją kulturę i obyczaje. wiec ci co piszą ze muslimi są okey to niech się zastanowią czego im tak bardzo brakuje w europejskich mieszkańcach że chcą innych. może tego że europejscy traktują kobiety na równi ?” Zastanów się i postaraj odpowiedzieć na pytania: Kto jest ofiarą mowy nienawiści w tym przykładzie? Jakie skutki dla ofiar niesie tu za sobą mowa nienawiści? Jakie konsekwencje może nieść za sobą ten przykład mowy nienawiści dla ludzi identyfikujących się z grupami o podobnych poglądach i dla całego społeczeństwa?

Show full summary Hide full summary

Similar

Mowa nienawiści - słowa
Grazyna Gregorczyk
Mowa nienawiści - prezentacja
Grazyna Gregorczyk
Czym jest mowa nienawiści?
Grazyna Gregorczyk
Mowahejtowa
Grazyna Gregorczyk
MOWA NIENAWIŚCI - PYTANIA
Grazyna Gregorczyk
1_Zrozumieć mowę nienawiści - materiały dodatkowe
Grazyna Gregorczyk
Geography Quiz
PatrickNoonan
Making the Most of GoConqr Flashcards
Sarah Egan
RUPTURA PREMATURA DE MEMBRANAS
GINA DANIELA TABLA GERENA
SISTEMAS NERVIOSO Y REPRODUCTIVO
adriana renetria
EDUCACIÔN ESPECIAL
MARIA FELIX JAEN NEBLINA