Tema 6. Ortografia Catalana.
Slides do conjunto (26)
-
- FONÈTICA
- La fonètica és la branca de la Lingüística que estudia la producció dels sons per part de l'emissor (fonètica articulatòria), la percepció i interpretació dels sons per part del receptor (fonètica perceptiva) i les propietats físiques del so (fonètica acústica).
- Els sons es transcriuen entre claudàtors [ b ]
- FONOLOGIA
- La fonologia, en canvi, estudia el valor funcional dels sons des del punt de vista lingüístic, és a dir, com a unitats mínimes distintives que, commutades (intercanviades) produeixen un canvi de significat.
- Els fonemes es transcriuen entre barres inclinades / b /
- Exemple: poble o doble. El canvi de fonema provoca un canvi de significat: /p/ /d/
-
- GRAFIES (O LLETRES): El català té 23 lletres o grafies que formen l'alfabet.
- FONEMES: Unitats purament conceptuals. són els fragments indivisibles de de la llengua oral. El català té 33 fonemes. Quan es materialitzen a través de la pronunciació esdevenen SONS, que són la unitat bàsica de la fonètica.
- Exemple 1: D l E l M l À l É l Sl F l E l S l T l A
- No es pot dividir cap dels 11 segments d'aquesta cadena oral. Hi corresponen 11 fonemes per a 11 lletres.
- Però: Exemple 2: N l o l s l é l qu l èe l m l p l a l ss l a
- En aquest cas hi ha 11 fonemes per a 14 lletres.
- SONS: De sons, n'hi ha molts més. Es transcriuen a través de l'alfabet fonètic. Alfabet Fonètic Internacional (AFI).
- - 1 so pot tenir més d'una grafia > cos, cel, gossa, caça
- - 1 grafia pot no tenir cap so > humanitat
- - 2 grafies poden representar un sol so > guerra
-

- Legenda: QUADRE1 DE LA TRANSCRIPCIÓ FONÈTICA DE LES VOCALS CATALANES
-

- Legenda: QUADRE2 DE LA TRANSCRIPCIÓ FONÈTICA DE LES VOCALS CATALANES
-

- Legenda: QUADRE3 DE LA TRANSCRIPCIÓ FONÈTICA DELS SONS CONSONÀNTICS CATALANS
-
- SÍL·LABES: Els fonemes s'apleguen en unes unitats superiors que s'anomenen síl·labes. És una emissió de veu, un cop de veu, que té un to, una intensitat i una durada determinats.
- TÒNICA O ACCENTUADA: Pa-gès / An-tò-ni-a / ga-te-ta
- ÀTONA O NO ACCENTUADA: Ba - lan- ça
- DIVISIÓ DE LES SÍL·LABES:
- En general, cada vocal > una síl·laba
- Les lletres dels dígrafs rr, ss, l·l, tg, tj, tx, i ix pertanyen a síl·labes diferents. Exemple: pis-sar-ra / go - ril - la / met - ge / plat - ja / cai - xa
- Els dígrafs gu, qu, ll, ny no es poden separar: gui - tar - ra / Ra - quel / ca - lla / pi - nyó
- S'ha de respectar la integritat dels prefixos ad, an, con, en, in, des, ex, sub i trans, encara que vagin seguits d'una vocal: ad-hes-i-ó, an-a-e-rò-bic, in-hàbil, sub-a-quà-tic, trans-at-làn-tic.
- S'han de respectar els components dels pronoms nos-altres i vos-altres.
-
- DIFTONGS I TRIFTONGS
- Número de vocals que es pronuncien en una mateixa síl·laba.
- Les vocals febles (i/u) no sempre funcionen com a vocals, sino que en contacte amb altres vocals, de vegades, fan funció de semiconsonants o semivocals. Per tant, pot donar-se que dues vocals o tres vocals formin part de la mateixa síl·laba.
- DIFTONG DECREIXENT:
- VOCAL+ I/U:
- ai-re, rei, boi-ra, cui-na, pau
- (i/u semivocals)
- DIFTONG CREIXENT:
- I/U + VOCAL a principi de mot o entre vocals:
- hie-na, io-gurt, iu-gos-lau, ba-ie-ta
- VOCAL U > GRUPS gua, qua, güe, qüe, güi, qüi, guo, quo
- guant, quan, se-güent, qües-ti-ó, pin-güí, a-de-qüi, quo-ti-di-à
- (i/u semiconsonants)

-
- IMPORTANT
- NO SEMPRE I/U + VOCAL = DIFTONG.
- Les vocals feblres (i/u) fan la funció de vocals quan
- CONSONANT + VOCAL FEBLE (i/u) + VOCAL FORTA (a/e/o)
- Exemple: grà-ci-a, di-es, ci-èn-ci-es, pu-a, du-en, su-or
- HIAT
- Quan dues vocals seguides es pronuncien en síl·labes diferents diem que formen un hiat (com en els exemples anteriors).
- Altres exemples: di-a, so-lu-ci-ó, ra-ïm, ma-re-a, re-du-ït
- TRIFTONG
- N'hi ha pocs casos en català de 3 vocals que es pronunciïn en una mateixa síl·laba.
- DIFTONG CREIXENT + DIFTONG DECREIXENT
- Exemple: cre-ieu, guai-tar, li-qüeu, cre-ueu

- Legenda: HIATS I TRIFTONGS
-
- ORTOGRAFIA DE LES VOCALS: A/E ÀTONES
- VOCAL NEUTRA FINAL NOMS I ADJ. MASCULINS > E
- Ex. arbre, noble, negre, pobre...
- Excepte els que acaben en -arca, -ista, -cida, -ma i -ta: monarca, modista, magnicida, idioma, idiota o altres com policia, dia, belga.
- VOCAL NEUTRA FINAL NOMS I ADJ. FEMENINS > A
- Ex. casa, taula, negra, pobra...
- Excepte els que acaben en -aire, -ble, -me, -ne, -re: cantaire, manaire, noble, enorme, solemnre, lliure...
- Plurals de paraules en sing. acabades en -e/-a > -ES
- Ex. banyera > banyeres; teatre > teatres

-
- ORTOGRAFIA DE LES VOCALS: A/E ÀTONES (2)
- TERMINACIONS VERBALS ÀTONES:
- vocal neutra + consonant = E
- Ex. canten, tòrcer, cabíem, créixer
- VOCAL NEUTRA FINAL DE DESINÈNCIES VERBALS = A
- Ex. anava, estava, estudiava
- Excepte: Els infinitius de la segona conjugació s'escriuen amb la vocal neutra final amb E: perdre, veure, viure
- I aquestes formes de l'Imperatiu: omple, corre, obre, vine
- Canvis ortogràfics en els plurals de paraules en singular acabades en A precedides de C, G, Ç, J i GU/QU: vaca/vaques; paga/paguen; dolça/dolces; Truja/truges; aigua/aigües; iniqua/iniqües

-

- ORTOGRAFIA DE LES VOCALS: A/E ÀTONES (3)
- Buscar la TÒNICA d'una altra paraula de la mateixa família, si no sabem si escriure A o E en una vocal neutra en una síl·laba inicial o medial de la paraula.
- Ex. quarantena / quaranta (tònica)
- pagar / paga (tònica)
- nevada / neu (tònica)
- Verbs amb doble arrel, en les formes àtones segueixen l'arrel amb A:
- Ex. jaure/jeure > jaient
- nàixer /néixer > naixia
- traure /treure > trauré
- Altres verbs: haver/heure/haure, fer, caure i saber, les formes àtones s'escriuen amb A: Ex. havia, faré, caigués, sabent.
-
- ORTOGRAFIA DE LES VOCALS: O/U ÀTONES (1)
- Català central i balear, la o de vegades sona com una u. Per saber en posició àtona si hem d'escriure U/O, cal buscar una altra paraula de la mateixa arrel on la vocal sigui tònica:
- Ex. trompada / trompa
- donar / dono
- bullir/ bullo
- Excepcions
- Collir, cosir, escopir, sortir i tossir
- Tenen formes àtones en O sempre, encara que les tòniques siguin en U
- Totes les formes àtones dels verbs PODER I VOLER > O
- Excepte: puguem, pugueu, vulguem, vulgueu

-

- ORTOGRAFIA DE LES VOCALS: O/U ÀTONES (2)
- Plural dels noms acabats en -s, -c, -sc, -st, -ix, -xt és en -OS.
- Ex. pres/presos; bosc/boscos
- Noms i adjectius que acaben en diftong s'escriuen amb -U
- Ex. museu, jueu.
-
- ORTOGRAFIA DE LES CONSONANTS: OCLUSIVES A FINAL DE SÍL·LABA O DE MOT (p/t/c; b/d/g)
- Al principi de mot, no hi ha problema: bou/ou, dos/tos, gos/cos
- Al final de mot, després de tònica, s'escriu l'oclusiva sorda encara que en els derivats se sonoritzi: concep/concebre, dit/didal, groc/groguenc
- Excepcions: mots d'origen no català com òxid, o les terminacions llatines -etud/itud (quietud/fortitud) i la grega -agog (demagog).
- Al final de mot i després de consonant o vocal àtona, s'escriu l'oclusiva que surt en els derivats: verb/verbal, àrab, Aràbia, serp/serpentejar, clàssic/clàssica
- Excepcions: 1a pers. pres. ind. verbs amb infinitiu amb diftong o que acaben en -ndre i -ldre > oclusiva sorda: bec, absolc, confonc (malgrat els derivats begui, absolgui, confongui)
- Altres excepcions, mots d'ús corrent com ànec, fàstic, càrrec, préssec, grec.

-
- ORTOGRAFIA DE LES CONSONANTS: B / V
- Abans la v i la b es diferenciaven en la pronunciació. /v/ era fricatiu labiodental sonor. Només es conserva a la cvarietat balear i valenciana. Ara s'ha perdut i tenim paraules homòfones com beure/veure.
- Per distingir-les:
- S'ESCRIU B: Davant L, R (poble, pobre), darrere M (gamba) i quan alterna amb so P (cap / cabia).
- S'ESCRIU V: Darrere N (enviar, desenvolupar), quan al nom primitiu hi ha una U (bou/bover, beu/bevia) i a les terminacions del l'Imperfet d'Indicatiu de la primera conjugació: cantava, filava, cantàvem, filàvem....)

-
- ORTOGRAFIA DE LES FRICATIVES: Z, S, SS, C, Ç
- ALVEOLAR FRICATIU SONOR (S, Z)
- ALVEOLAR FRICATIU SORD (S, SS, C, Ç, SC, XC, CC)

-
- ORTOGRAFIA DE LES FRICATIVES: J/G, X/IX, TJ/TG, TX/IG
- FRICATIU PALATAL SONOR (J, G)
- FRICATIU PALATAL SORD (S, SS, C, Ç, SC, XC, CC)
- AFRICAT PALATAL SONOR (TG/TJ)
- AFRICAT PALATAL SORD (TX/IG)
-
- ORTOGRAFIA DE LES LABIALS + M; M+F; N+V; M + MP
- Quan m i n van al davant d’una consonant > problemes ortogràfics ja que tenen gairebé el mateix so:
- Ex. T’ho pots combinar per compaginar els dos cursos o has de canviar d’horari?
- En el quadre adjunt podeu veure les regles generals.
- Però, cal remarcar:
- Mots que s’escriuen amb m:
- impremta, empremta, premsa, somriure, somnàmbul, somiar
- Mots que dupliquen la consonant:
- mm > gamma, Gemma
- nn > Anna, annex, connectar, innocent, Susanna
- Els grups consonàntics mpt i mpc:
- Les paraules acabades en -sumpte: assumpte, presumpte
- Paraules com: atemptat, exempt, prompte, redemptor, símptoma, temptar, temptativa, temptejar
- Les paraules acabades en -sumpció: assumpció, presumpció I paraules com: exempció, redempció
- Les paraules compte, comte i conte

- Legenda: Regles de l'ortografia de les labials.
-
- I DELS SONS GEMINATS MM, NN, DD, L·L/TL
-

- L GEMINADA
- La ela geminada és un so originari del llatí representat per dues eles separades per un punt volat (l·l).
- El fet que una paraula dugui ela geminada no està lligat a cap regla específica, ja que depèn de l'etimologia.
- Pautes:
- Mots començats amb:
- al·l: al·lèrgia, al·licient, al·lusió, al·ludir, al·lucinar, al·lot
- il·l: il·lusió, il·legal, il·lès, il·luminar
- col·l: col·legi, col·loqui, col·lapse, col·laborar, col·lecció, col·lega, col·locar
- gal·l: gal·lès, gal·licisme
- mil·l: mil·lenari, mil·lèsima, mil·límetre
- sil·l: sil·logisme, síl·laba, sil·labari
-
- L GEMINADA
- Mots acabats amb:
- -el·la: novel·la, aquarel·la, varicel·la, franel·la, mortadel·la, parcel·la.
- -il·la: goril·la, clorofil·la, tranquil·la, til·la, Camil·la
- -il·lar: destil·lar, cavil·lar, vacil·lar, oscil·lar
- -el·lir: impel·lir, expel·lir, repel·lir
- Paraules emparentades amb d'altres que porten ll:
- ampul·lós (ampolla) maxil·lar (maixella) flagel·lar (flagell)
- coral·lí (corall) cancel·lar (cancell) mol·lície (moll)
- lul·lià (Llull) fal·lible (falla) cerebel·lós (cervell)
- axil·la (aixella) metàl·lic (metall) gal·linaci (gallina)*
- cristal·lí (cristall) capil·lar (cabell) pel·lícula (pell)
- És útil recordar l'ortografia de les paraules següents:
- apel·lar el·lipsi intel·ligent pol·len
- Avel·lí estel·lar interpel·lar pol·lució
- bèl·lic excel·lent libèl·lula putxinel·li
- Brussel·les fal·laç medul·la rebel·lia
- cal·ligrafia fal·lera miscel·lània satèl·lit
- cèl·lula hel·lènic mol·lusc sol·licitar
- circumval·lació idil·li nul·la tranquil·litat
- constel·lació imbecil·litat pàl·lid vel·leïtat
- corol·la instal·lar paral·lel violoncel·lista
- i els seus derivats.
-
- L'ACCENT + REGLES D'ACCENTUACIÓ BÀSIQUES
- 1. els mots aguts acabats en -a, -e, -i, -o, -u, -as, -es, -is, -os, -us, -en, -in.
- Ex. romà, cantaré, rodolí, lliçó, ningú, callaràs, entès, espantadís, arròs, pallús, comprèn, Dublín.
- 2. els mots plans acabats en terminacions que no siguin -a, -e, -i, -o, -u, -as, -es, -is, -os, -us, -en, -in.
- Ex. exàmens, fenòmens, plàncton, portàveu, entristíssiu, cànon, tòrcer, còncau, correguérem, monòlit.
- 3. ots els mots esdrúixols, acabin com acabin.
- Ex. Àsia, plusvàlua, àrea, paciència, Núria, harmònium, període, diòptria

- Legenda: ELS 15 ACCENTS DIACRÍTICS. HEM PASSAT DE 150 A NOMÉS 15. 'Gramàtica de la llengua catalana' (2016)
-
- LA DIÈRESI
- La dièresi es posa sobre les vocals i i u. La dièresi no serveix per accentuar. Serveix per indicar:
- 1. que es pronuncia la u davant de e i i quan és precedida de q i g.
- Ex. llengüeta, aqüífer, terràqüia, seqüela, pingüí.
- 2. que una seqüència de vocals que formaria diftong no en forma.
- Ex. saüc, estudiï, amoïnar, aïllada, diürètica, veïnatge.
- 3. que una i o una u que per la situació a la paraula serien consonants són vocals.
- Ex. reduïa, maleïes, conduïa, agraïen.
- Nota: Si accent i dièresi coincideixen en una mateixa lletra, té preferència l'accent. Ex. reduíem, agraíssiu, lluíssim.
- Excepcions:
- 1. En els compostos amb prefix acabat en vocal (fora de reüll, reïra i les formes del verb reeixir, com reïxo, reïx). Ex. reunió, reincidir, contraindicació, coincidència.
- 2. En les terminacions llatines -us i -um. Ex. Màrius, linòleum, aquàrium, contínuum.
- 3. En els sufixos -isme i -ista (els acabaments de proïsme i lluïsme no són sufixos). Ex. egoisme, altruista, arcaisme.
- 4. En les terminacions de gerundi, infinitiu, futur i condicional dels verbs de la tercera conjugació (acabats en -ir). Ex. agraint, conduir, lluiran, beneiríem.
-
- ORTOGRAFIA DE LA X, LA H I LA R, S, X I D EN MOTS COMPOSTOS
- COMPARACIÓ ENTRE EL CASTELLÀ I EL CATALÀ

- Legenda: DIFERÈNCIES MÉS IMPORTANTS ENTRE L'ORTOGRAFIA CASTELLANA I CATALANA
-
- L'APÒSTROF
-
- EL GUIONET
Informações
- Descrição
- Normativa i conceptes bàsics per entendre i aplicar l'ortografia catalana.
- Criado por
- Lidia Gazquez · dez 2018
- Atualizado
- 9 jan 2019
- Visualizações
- 558
- Tags
- Avaliação