Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/fonts/TeX/fontdata.js

Pre-Test on Unit Rate

Description

Quiz on Pre-Test on Unit Rate, created by Hans Novelus on 26/10/2015.
Hans Novelus
Quiz by Hans Novelus, updated more than 1 year ago
Hans Novelus
Created by Hans Novelus over 9 years ago
318
8
1 2 3 4 5 (8)

Resource summary

Question 1

Question
Find the unit rate.
Answer
  • 12 cookies in 2 minutes
  • 6 cookies in 1 minute
  • 1 cookie in 6 minutes
  • 8 cookies in 1 minute

Question 2

Question
What is the unit rate for the potatoes?
Answer
  • $1.89
  • $2.00
  • $2.05
  • $1.75

Question 3

Question
Which is the better buy? 12 Snickers for $11.40 or 8 KitKats for $7.84?
Answer
  • Snikers
  • KitKats
  • same deal

Question 4

Question
Given this story find the unit rate of how many miles are ran in one day.
Answer
  • 15 miles per day
  • 91 miles per day
  • 7 miles per day
  • 14 miles per day

Question 5

Question
If you can type 325 words in 5 minutes, how many words can you type in one minute?
Answer
  • 320
  • 65
  • 60
  • 70

Question 6

Answer
  • 20
  • 4,050
  • 18
  • 15
Show full summary Hide full summary

0 comments

There are no comments, be the first and leave one below:

Similar

Definitions to Learn in Music
Rosa Brookes
Sociology
shattering.illus
A2 Geography- Energy Security
sophielee0909
OCR Physics P2 revision cards
Alex Howard
John Montague
David Caprani
Jane Eyre
sennahlee
GCSE Chemistry C4 (OCR)
Usman Rauf
Relationships in Streetcar
Alanna Pearson
PSBD TEST # 3_1_1
yog thapa
New PSBD/PSCOD/ASSD Edition 2018
David Thapa