Zemsta

Description

Slide Set on Zemsta, created by Marta Lewandowsk on 07/10/2015.
Marta Lewandowsk
Slide Set by Marta Lewandowsk, updated more than 1 year ago
Marta Lewandowsk
Created by Marta Lewandowsk over 8 years ago
6
0

Resource summary

Slide 1

    ,,Zemsta'', Aleksander Fredro

Slide 2

    Aleksander Fredro
    tworzył w epoce romantyzmu komediopisarz poeta wolnomularz Zemsta Nowy Don Kiszot Śluby Panieńskie Paweł i Gaweł

Slide 3

    Bohaterowie
    Cześnik Maciej Raptusiewicz- jest on człowiekiem gwałtownym, nie potrafiącym pohamować się w swoich emocjach. To typowy sarmacki szlachcic, zwolennik liberum veto, którym rządzi szlachecka buta i bujny temperament. Jego opieka nad bratanicą Klarą jest nieograniczona. Cześnik jako działacz polityczny nie jest jednak przedstawiony wyłącznie w negatywnym świetle – w młodości walczył jako żołnierz konfederacji barskiej. „Hej! Gerwazy! Daj gwintówkę!”Rejent Milczek- postać obłudnego i chciwego adwokata szlacheckiego.  To dorobkiewicz, człowiek, który potrafił odpowiednio się zachować w odpowiedniej sytuacji. Sprzyjały temu jego cechy charakteru – układność, obłuda i pozorna pokora, którą ciągle podkreślał powoływaniem się na „wolę Nieba”. Pod płaszczykiem pokory Milczek był jednak zawziętym szlachcicem. Chciał pogrążyć Cześnika za wszelką cenę, dążył do tego korzystając z różnych środków. Był przy tym Milczek człowiekiem honorowym, i to właśnie honor nie pozwalał mu na żadne ustępstwo w stosunku do Cześnika.WacławKlaraPodstolinaDyndalski

Slide 4

    Czas i miejsce akcji
    Akcja „Zemsty” Aleksandra Fredry rozgrywa się w czasach współczesnych autorowi – na przełomie XVIII i XIX wieku, u schyłku Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Miejscem akcji jest niewielka wieś, położona na mazowieckiej prowincji, na co wskazuje adnotacja pisarza pod spisem osób, występujących w sztuce – „scena na wsi” oraz pojawiające się w tekście regionalizmy. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się w starym zamczysku, którego współwłaścicielami są Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz. 

Slide 5

    Rodzaje komizmu
    Komizm sytuacyjny- związany jest z umieszczeniem akcji dzieła w starym zamczysku i sporem między nienawidzącymi się sąsiadami o niszczejący mur graniczny. Komizm sytuacyjny uwidacznia się również w poszczególnych scenach komedii, takich jak: dyktowanie listu przez Cześnika, scena oświadczyn Papkina czy też spisywania przez niego testamentu.
    Komizm postaci- wiąże się przede wszystkim z kreacją postaci Cześnika Raptusiewicza, Rejenta Milczka i Papkina. Autor nadał im charakterystyczne nazwiska, uwypuklające cechy ich charakteru. Bohaterowie ci śmieszą odbiorcę swym sposobem bycia, zachowaniem i wyglądem zewnętrznym.Komizm słowny- wyłania się z wypowiedzi bohaterów, którzy mają swoje ulubione powiedzonka i często wplatają je w tok wypowiedzi.W „Zemście” postacią, która zespala w swej kreacji wszystkie wspomniane rodzaje komizmu, jest Papkin, niewątpliwie jedna z najciekawszych i najbardziej barwnych postaci dzieła.

Slide 6

    Na oczach Aleksandra Fredry kończyła się rzeczpospolita szlachecka, ustępując miejsca młodemu pokoleniu. „Zemsta” stała się dzięki temu komedią historyczną, zatrzymując czas i zwracając się ku przeszłości.Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek przypominają muzealne okazy z epoki saskiej, które, dzięki mieszkaniu na prowincji, mają jeszcze rację bytu i zostały pominięte przez przemiany zachodzące w kraju. Jednak i oni powoli ustępują miejsca młodym preromantycznym kochankom, Klarze i Wacławowi, którzy dziedziczą po nich szlachecką spuściznę, lecz należą już do nowego pokolenia i mają świeże spojrzenie na otaczającą ich rzeczywistość. 
    Charakterystyka szlachty

Slide 7

    nieustępliwość pieniactwo awanturnictwo zadufanie samowola duma ze szlacheckiego pochodzenia zamiłowanie do mody pozerstwo, błazeństwo cechy charakterystyczne dla sarmatyzmu pielęgnowanie tradycji Cześnik i Rejent zajmują się błahymi sprawami i żyją w swym własnym świecie, który powoli odchodził w cień, lecz dla nich był nadal aktualnym.

Slide 8

    Znaczenie i uniwersalizm
    „Zemsta” Aleksandra Fredry była swoistym i żartobliwym obrachunkiem pisarza z konwencjami preromantyzmu i romantyzmu oraz stanowiła parodię schematów powieści gotyckiej. Autor ukazał w niej zmierzch polskiej szlachty, uwidaczniając w kreacji głównych bohaterów jej wszystkie wady i słabostki. Dzięki komizmowi utwór zyskał charakter ponadczasowy i uniwersalny. Dzieło uwidacznia ludzkie przywary, które są nadal aktualne i występują w międzyludzkich relacjach niezależnie od czasów i zwyczajów. 
Show full summary Hide full summary

Similar

Język i styl róznych epok - mapa myśli
Marta Piętka
Zasady ortograficzne
Domii Jaskulska
Jak Polacy lubią spędzać wolny czas?
Jolanta S-b
Renesans
Karolina Marcini
Król Edyp
Paula Sudowska
あの人は口が大きい。
Arie -
XX-lecie międzywojenne
Marta Lewandowsk
zabawy z ortografią
hbasaj
Zasady ortograficzne
Domii Jaskulska
Lord of the Flies Quotes
sstead98
Prep Like a Pro with GoConqr's Revision Timetable
Mike Nervo