Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Yolları

Description

6. Sınıf Dkab 3. Ünite 3. Kazanım
Gülden Arısoy
Flashcards by Gülden Arısoy, updated more than 1 year ago
Gülden Arısoy
Created by Gülden Arısoy about 4 years ago
124
0

Resource summary

Question Answer
“Bırakmanın en kolay yolu, hiç başlamamaktır.” Kötü alışkanlık ve davranışlardan korunmada bize önemli sorumluluklar düşer. Aile, toplum ve devlet bu konuda sorumluluk üstlenen diğer unsurlardır. Kişi, aile, toplum ve devlet üzerine düşen görevleri yerine getirdiği takdirde; maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayan ve kötü davranışlardan uzak duran bireyler yetişir.
Birey olarak öncelikli görevimiz kendimize değer vermektir. Değer vermek de kendimizi tanımakla; fiziki özelliklerimiz, yetenek ve karakterimizle birlikte kendimizi olduğumuz gibi kabul etmekle mümkündür. İstemediğimiz bir teklifle karşılaştığımızda, karşımızdakine kim olursa olsun açık bir şekilde “Hayır!” diyebilmeliyiz.
Sosyal hayatımızda kötü alışkanlıkların olduğu mekanlardan kaçınmalıyız. İşlerimizden artakalan zamanımızı sportif veya sanatsal bir faaliyetle uğraşarak değerlendirmemiz, bizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır.
Aile, sevinç ve hüzünlerimizi paylaştığımız ilk yerdir. Bu nedenle aile bireyleri arasındaki ilişki çok önemlidir. Ailemizle sıkıntılarımızı paylaşmalı ve sorunlarımızı onlarla birlikte çözmeye çalışmalıyız. Yetişkin insanların da yaşadıkları sorunlarda birbirlerinin yardımına ihtiyaç duyabileceğini unutmamalıyız.
BİLİYOR MUSUNUZ? Ülkemizde bağımlılıkla mücadele eden başlıca kurumlar: YEŞİLAY AMATEM (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) ÇEMATEM (Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) Birey olarak sorumluluğumuz, kötü alışkanlık ve davranışlardan kaçınmanın yanı sıra kötülüklerle mücadele de etmektir.
Show full summary Hide full summary

Similar

Mapas mentales con ExamTime
Nazareth Olivo
Esquemas
Ximena Barrera
Music and its most prominent types
Elina Sandoval
fichas de estudio
Guadalupe Reyes Soriano
Vertebrate animals
Eliana Sandoval
Bulbul rahidian, puntea, cerebelul – conformație externă, structură
T Adela
Tejidos básicos
Andrea Celedón
INTERPRETAR FUNCIONES Y ECUACIONES APLICADAS A LA ADMINISTRACIÓN
Danny Aguilar
Factores bióticos
DENNY WILLIAM MORENO CASTRO
Biochimie 101-120
Rodion Stoev