1_Mowa hejtowa

Description

Terminy związane z mową nienawiści
Grazyna Gregorczyk
Flashcards by Grazyna Gregorczyk, updated more than 1 year ago More Less
Grazyna Gregorczyk
Created by Grazyna Gregorczyk over 8 years ago
Grazyna Gregorczyk
Copied by Grazyna Gregorczyk over 8 years ago
1
0

Resource summary

Question Answer
MOWA NIENAWIŚCI Wypowiadanie się w celu znieważenia jakiejś osoby czy grupy lub wzbudzenia niechęci wobec niej. Nawoływanie do przemocy jest typowe dla mowy nienawiści. Często przyczynia się do rozpowszechniania rozmaitych uprzedzeń i kłamliwych stereotypów.
STEREOTYP Nacechowany emocjonalnie, uprosz-czony obraz jakiegoś zjawiska. Jest tworzony na postawie pewnych fałszywych przekonań i uogólnień. Bardzo często dotyczy określonych grup społecznych, zwłaszcza narodowości. Przykładem funkcjonowania stereotypów są żarty o blondynkach.
UPRZEDZENIE Dokonanie z góry oceny lub przyjęcie z góry opinii na temat innej osoby lub grupy osób bez posiadania wiedzy i zbadania faktów na jej temat. Uprzedzenia są często wzmacniane przez stereotypy i są zazwyczaj oparte na założeniach, uczuciach lub przekonaniach, które mogą wpłynąć na percepcję i zachowanie.
KSENOFOBIA Jest to niechęć, wrogość, lęk w stosunku do obcych lub innych. Często źródłem ksenofobii jest bezkrytyczne podejście do stereotypów etnicznych. Ksenofobia może dotyczyć wszystkiego, co wiąże się z obcokrajowcami, osobami nieznanymi itd.
DYSKRYMINACJA Traktowanie pewnych osób lub grup społecznych w inny sposób, zwykle mniej sprawiedliwy, niż innych osób i grup. W Konstytucji RP został zapisany zakaz dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym (art. 32).
NACJONALIZM Ideologia i ruch polityczny, a także postawa społeczno-polityczna podporządkowująca interesy innych narodów celom własnego. Według tej ideologii wszelkie działania polityczne podejmowane są w celu podniesienia siły własnego narodu, a także oceniane przez pryzmat jego dobra i interesów.
JĘZYK WROGOŚCI wyrażanie negatywnych uczuć (np. pogardy, niechęci) w stosunku do jakiejś osoby lub grupy.
ZNIEWAŻENIE Ubliżanie komuś, często przy użyciu obelżywego, wulgarnego słownictwa, obraźliwych epitetów czy inne zachowanie (gest, rysunek itp.) wobec drugiej osoby wyrażające pogardę dla godności drugiego człowieka (art. 216 Kodeksu karnego).
RASIZM Zespół poglądów, według których istnieją naturalne i wrodzone różnice między rasami ludzkimi, co musi prowadzić do dominacji jednej nad pozostałymi.
Show full summary Hide full summary

Similar

Stereotyp
Grazyna Gregorczyk
Mowa nienawiści - prezentacja
Grazyna Gregorczyk
Mowa nienawiści - słowa
Grazyna Gregorczyk
MOWA NIENAWIŚCI - PYTANIA
Grazyna Gregorczyk
Zrozumieć zjawisko mowy nienawiści - problemy do zastanowienia
Grazyna Gregorczyk
1_Zrozumieć zjawisko mowy nienawiści - problemy do zastanowienia
Grazyna Gregorczyk
1_Zrozumieć mowę nienawiści - materiały dodatkowe
Grazyna Gregorczyk
A Christmas Carol - Characters
chloeprincess10
Cells and the Immune System
Eleanor H
2PR101 1.test - 8. část
Nikola Truong
1PR101 2.test - Část 11.
Nikola Truong