Notes:
Question 1)
c) 1/5
Question 2)
8400 x 0.12 = 1,008
(1,008 x 3) + 8400 = 11,424
answer: 11,424
Question 3)
b) z = 14 or z = -14
Question 4)
Question 5)
Question 6)
a) i. Certain
ii. evens
b) i. 6
ii. 21/55
iii. 28/55
Question 7)
11 x £15.65 = £172.15
£403.51 - 172.15 = 231.36
231.36 / 24 = 9.64
answer: 9.64
Question 8)
a) 50 / 40 = 1.25
720 / 1.25 = 576
answer: 576
b) 50 x 2 = 100
20 x 4 = 80
10 x 9 = 90
5 x 12 = 60
100 + 80 + 90 + 60 = 330
330 / 1.17 = 282
answer: 282
Question 9)
Question 10)
a) i. 15,11
ii. 38 and 193
b) 4n + 1
Question 11)
a) 380/1000 x £2 = 0.76
answer: 0.76
b) 280/ 20 = 14
answer: 14
Question 12)
2 x ( 12 + 15 + 7.4 ) = 68.8
answer: 68.8
Question 13)
a) 12.65 < m < 12.75
b)
Question 14)
b) Rotation centre (0,0) 90 clockwise
Question 15)
Question 16)
a) ii. No, because the markings in relevant region are above 2mm
Question 17)
a)
Question 18)
Question 19)
Question 20)
Question 21)
Question 22)
my answers: