Best Buys

abbylebus
Note by , created over 6 years ago

Maths Note on Best Buys, created by abbylebus on 05/13/2013.

179
0
0
Tags
abbylebus
Created by abbylebus over 6 years ago
STEM AND LEAF DIAGRAMS
Elliot O'Leary
Maths Revision- end of year test
hannahsquires
B1 Biology
Emily Needham
Causes of World War 1
Rahul Panikker
Statistics Key Words
MrOMeara
New GCSE Maths required formulae
Sarah Egan
Fractions and percentages
Bob Read
GCSE Maths: Understanding Pythagoras' Theorem
Micheal Heffernan
GCSE Maths Symbols, Equations & Formulae
livvy_hurrell

Page 1

Best BuysMany products are sold in different sized boxes. For example, a supermarket may have different sized boxes of cornflakes. It's important to be able to work out which is the best value for money.ExampleThe same brand of cornflakes is sold in three different sized packets. Which packet represents the best value for money?500g is £1.69; 1g costs 169p / 500= 0.338p750g is £2.13; 1g costs 213p / 750= 0.284p1kg is £2.59; 1g costs 259p / 1000= 0.259pSince the 1kg packet costs less per gram it is the best value for money.(An alternative method for this example would be to work out the cost of 250g.)

Best Buys