Notes:
Question 1)
a) obtuse
b) 45
Question 2)
a) 3 : 7
b) 50 / 20 = 2.5
answer: 2.5
Question 3)
5 x ( 3 -1) = 10
(3 + 6 - 2) / 2= 3.5
Question 4)
40 x 0.2 = 8
answer: 8
Question 5)
a) 10
b) 1
Question 6)
a) 30, 60, 90, 120, 150
b) 30
Question 7)
a) (2.3)
b) watch a yt video
Question 8)
3(4) - 5 = 7
answer = 7
Question 9)
a) you know how to answer this question
b) 64 dots because 8 x 8 = 64
c) 14
Question 10)
a) Gaming
b) if you simplify 150/ 360
c)
150 + 90 + 30 = 270
360 - 270 = 90
360 degrees = 300 minutes
( divide by 4)
90 degrees = 75 minutes
75 minutes = 1 hour and 15 min
answer = 1 hour and 15 minutes
Question 11)
a) 12
b)
vanilla / lemon / chocholate
wafer = 24 4 10 10
no wafer = 41 12 15 14
c) V = 4 + 12 + 9 + 1 = 26
L = 10 + 15 + 10 = 35
C = 10 + 14 + 11 + 4 = 39
answer : chocolate is the most popular
Question12)
35 - 5 = 30
4x = 30
30 / 4 = 7.5
x = 7.5
answer: 7.5
Question 13)
(240 / 40) x 1.3 x 4.5 = 35.1
answer: 35.1
Question14)
14 000 - 10 000 / 1700 = 2.35
answer : 3
Question 15)
a) 200 / 50 = 4
7 x 4 = 28
answer : 28g
b) (9/ 8) x 10 = 11.25
answer : 11 .25
Question 16)
Question 17)
a)
6 . 48 x 10 to the power minus 5 as an ordinary number = 0.0000648
b)
Question 18)
Question 19)
a)
Question 20)
Question 21)
23/ 50 x 300 = 138
(300 - 138) / 3 x 2 = 108
answer: 108
Question 22 )
Question 23 )
Question 24 )
Question 25 )
no because 6/10 = 0/6 and 11/ 15 = 0.7
Question 26 )
a) 4.045 and 4.055
b) 4
Question 27 )
( x + 5) ( x -2)
answer: x = -5 and x = 2
Question28 )
a) I. h to the power of 0
ii. f to the power of 6
my answers:
Question 1 )
a) you know how to answer this question
b) i. Germany
ii. 25
iii. 6
Question 2 )
a) cylinder
b) put a 90-degree angle on the right
Question 3 )
320 x 1.14 = 364.80
answer: 364.80
Question 4 )
a) I. 20
ii. 5
iii. 11
iv. 27
b) 7
Question 5 )
a) 1 : 19
b) 8 x 1.5 = 12
answer: 12
Question 6 )
a) x = 10
b) x = 4
Question 7 )
a) 81.5
b) 0.00569
Question 8 )
y = x / 3 + 9
Question 9 )
140 / 7 = 20
4 x 20 = 80. 3 x 20 = 60
80 / 5 = 16 60 / 4 = 15
answer: 15
Question 10 )
Question 11 )
a) (2,4)
b) you can answer this question
Question 12 )
8 + ( 3 x 5 ) = 23
answer: 23
Question 13 )
circumference of a circle = pi x diameter
pi x 10 = 31.41
answer: 31.42
Question 14 )
a) i. x = 7
ii. x = 12
b) 9x ( 2x + 1 )
Question 15 )
a)
Question 16)
5x + 3 + 7x + 4 + 9x - 10 + 2x + 3 + 5x + 8 = 28x + 8
(28x + 8) / 4 = 7x + 2
answer : 7x + 2
Question 17 )
2pm - 8:30pm = 6.5 hours
12 x 6.5 = 78
78 x 2 = 156 ( thursday and friday)
12 x 1.5 = 18
18 x 5 = 90 ( Saturday)
156 + 90 = 246
answer: £246
Question 18 )
20, 40, 80 , 100 , 120 , 140
35 , 70 , 105 , 140
LCM = 140 minutes
140 minutes = 2 hours and 20 minutes
8:30 + 2 hours and 20 minutes = 10:50
answer : 10:50
Question 19 )
Question 20 )
square root 30 to the power of 2 minus 8.4 to the power of 2
answer : x = 28.8
Question 21 )
60 x 2.25 = 135
135 - 125 = 10
10 / 125 = 0.08
0.08 x 100 = 8
answer: 8
Question 22 )
Question 23 )
6400 x 1.025 to the power of 8 = 7,797.78
6400 + 6400 x 0.027 x 8 = 7782.4
7,797.78 - 7,782.4 = 15 .38
answer: 15.38
Question 24 )
a) you know how to answer this question
b) 0.4 x 0.3 = 0.12
answer: 0.12
Question 25 )
7r + 15c = 7.00
7 ( c + 0.12 ) + 15 = 7.00
7c + 0.84 + 15c
15c + 7c = 7.00 - 0.84
22c = 6.16
c = 0.28
answer : 0.28
Question 26 )
33 - 5n
Question 27 )
a) Laptop both Ipad neither
19 12 36 5
b) 19 + 12 + 36 + 5 = 72
answer: 36 /72