Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/fonts/TeX/fontdata.js

Question 1)

a) i. 44

ii. Acute angle

b) parallel 

Question 2)

a) i .>

ii.  =

b) 184 300

c) 0.625

Question 3)

a) 42

b) 81

c) 11, 23 and 41

Question 4)

a) 1/5 of 40 = 8

10% of 40 = 4

8+4 = 12

40 - 12 = 28

28/40 = 7/10

answer : 7/10

Question 5)

a) i. ( 4.3)

ii.  ( -2, -1)

b) you know how to do this / watch a yt video

c) you know how to do this / watch a yt video

Question 6)

17% = 0.17

0.17 x 54 =9.18

answer : 9.2

Question 7)

a) 12t - 10u

b) 5 ( v + 4w) 

c)  ( x + 3)    (x + 7 )

x + 3 = 0     x + 7 = 0

x = -3          x = -7

answer : x = -3 or x = -7

Question 8)

a) 240

b) 10

c) 1.3kg = 1300g

15 / 6 = 2.5

550 x 2.5 = 1,375g

answer : No, 

Question 9)

a)  30

b) i.  Name of scorer /  Number of goals /      Angle of sector

         Wayne            /      48                        /      144                          /

         Harry           /        5                         /                 15                  /

         Obi             /       24                      /        72                            /

         Anthony    /          13                 /              39                      /

ii. watch a YT video

Question 10)

52/ 61 = 0.852

0.852 x 100 = 82.5%

answer: No because, he has scored 85.2%

Question 11)

53 x 6 = 318

answer: Garry is incorrect, 7 coaches are needed.

Question 12)

S = D / T ----> D = S x T

D = 2 x 16 = 32m 

S = 32 /4 = 8mph

answer : 8 mph

Question 13)

a) 3

b) 25,000cm = 250m

1cm : 250m = 6cm : 1500m

answer : 1.5km

c) 6/13

Question 14)

a) 5.43 x 10 to the power of 5

b) 0.063

c) Pierre is incorrect because 24.4 is not in standard form. It should be 2.44 x 10 to the power of 8

Question 15)

86 - 14 = 72

72 / 6 = 12

answer : £12

Question 16)

watch a yt video

Question 17)

2017 - 2014 = 3 years

5% = 0.05

240 000 x 1.05 to the power of 3 = 277 830

answer : £277 830

Question 18)

a) you know how to the working out

answer : 2 x 5 x 7 to the power of 2

b) 25, 50, 75, 100 . 125, 150, 175 , 200

40, 80. 120 . 160, 200

LCM = 200

200m = 3 hrs and 20 minutes

9am + 3 hrs and 20 minutes = 12:20

answer : 12 : 20 pm 

Question 19)

To the shops           From the shops

bus =    0.3              bus = 0.8

walks =   0.7           walks = 0.2

                                bus = 0.8

                               walks = 0.2

Question 20)

1 - 0.24 = 0.76

Question 21)

112% = 38.64

( / 112)

1% = 0.345

( x 100)

100% = 34.5 

answer : 34.5

Question 22)

Question 23)

Question 24)


 

Notes:

Question 1 )

a) you know how to answer this question

b) you know this question

c) 18 / 60 = 0.3

0.3 x 100 = 30

answer: 30

Question 2 )

a) I.  7  1/4

ii.  63 / 7 = 9 

9 x 4 = 36

answer: 36

b) 4/5 = 0.8

7/9 = 0.77

answer: 4/5 is bigger because if you convert it into a decimal, the number is bigger.

c) 1/5 = 8/40   1/4 = 10/40

answer: 9/40

Question 3 )

a) 12.4 x 10 = 124 not 12.4

b) 6.45 x 4 / 3 = 8.6

answer: £8.60

Question 4 )

a)  I. 3.2

ii. 115

b)

Question 5 )

a) you know how to solve this

b) you know how to solve this

Question  6 )

a)  corresponding

b)

Question 7 )

1p coin -  3/10 = 6 / 20

6 x 1 = 6

2p coin - 2/5 = 8 /20

2 x 8 = 16

16 + 6 = 22

57 - 22 = 35

35 / 5 = 7

7 - 2 = 5

5/20 ( 5p coins )

1/20 ( 10p coins)

answer:  1p ( 6) , 2p (8), 5p (5), 10p ( 1)

Question 8 )

a) I.  11

ii.  1/16

b) 

(3) to the power of 2

answer: 9

c) 5

Question 9 )

a)

7 x 5 = 35 hours

420 / 35 = 12

answer : 12

b)

I. 20% is reasonable because she is only missing out one day.

ii.  420 x 0.8 = 336

answer = £336

Question 10 )

a)   I.  4 - n

ii. 2n

b)  4 x 4 / 3 

answer: 16 /6

Question 11 )

a) 18,29

b) 7

c)  y-x,  x+y,  2y + x

Question 12 )

a) to make it easier to work out the area

b) 6400 x 3 = 19,200

answer: 19,200

Question 13 )

a) just look at the answers

b) 9 x 6 = 54

answer: 54

Question 14 )

30/330 = 1/11

answer : 1/11

Question 15 )

160 / 2.5 = 64

answer: 64

Question 16 )

8 + 3 = 11

(6400 + 16200) / 11 

answer: yes

Question 17 )

a) x = y+3/7

b) I. you know how to solve this

ii. ( x+6)( x + 2)

Question 18 )

75 x 4 = 300

 300 - (76 x 2 ) = 148

answer: 69.76,76,79

Question 19 )

a) 11/3: 5/2

answer:  22:15

b) 90 + 132 + 36 = 258

answer: 258

Question 20 )

Question 21 )

a)

b) all the sides are the same length
 

my answers: