Loading [MathJax]/jax/output/HTML-CSS/fonts/TeX/fontdata.js

Notes:

Question 1 )

a) you know how to answer this question

b) you know this question

c) 18 / 60 = 0.3

0.3 x 100 = 30

answer: 30

Question 2 )

a) I.  7  1/4

ii.  63 / 7 = 9 

9 x 4 = 36

answer: 36

b) 4/5 = 0.8

7/9 = 0.77

answer: 4/5 is bigger because if you convert it into a decimal, the number is bigger.

c) 1/5 = 8/40   1/4 = 10/40

answer: 9/40

Question 3 )

a) 12.4 x 10 = 124 not 12.4

b) 6.45 x 4 / 3 = 8.6

answer: £8.60

Question 4 )

a)  I. 3.2

ii. 115

b)

Question 5 )

a) you know how to solve this

b) you know how to solve this

Question  6 )

a)  corresponding

b)

Question 7 )

1p coin -  3/10 = 6 / 20

6 x 1 = 6

2p coin - 2/5 = 8 /20

2 x 8 = 16

16 + 6 = 22

57 - 22 = 35

35 / 5 = 7

7 - 2 = 5

5/20 ( 5p coins )

1/20 ( 10p coins)

answer:  1p ( 6) , 2p (8), 5p (5), 10p ( 1)

Question 8 )

a) I.  11

ii.  1/16

b) 

(3) to the power of 2

answer: 9

c) 5

Question 9 )

a)

7 x 5 = 35 hours

420 / 35 = 12

answer : 12

b)

I. 20% is reasonable because she is only missing out one day.

ii.  420 x 0.8 = 336

answer = £336

Question 10 )

a)   I.  4 - n

ii. 2n

b)  4 x 4 / 3 

answer: 16 /6

Question 11 )

a) 18,29

b) 7

c)  y-x,  x+y,  2y + x

Question 12 )

a) to make it easier to work out the area

b) 6400 x 3 = 19,200

answer: 19,200

Question 13 )

a) just look at the answers

b) 9 x 6 = 54

answer: 54

Question 14 )

30/330 = 1/11

answer : 1/11

Question 15 )

160 / 2.5 = 64

answer: 64

Question 16 )

8 + 3 = 11

(6400 + 16200) / 11 

answer: yes

Question 17 )

a) x = y+3/7

b) I. you know how to solve this

ii. ( x+6)( x + 2)

Question 18 )

75 x 4 = 300

 300 - (76 x 2 ) = 148

answer: 69.76,76,79

Question 19 )

a) 11/3: 5/2

answer:  22:15

b) 90 + 132 + 36 = 258

answer: 258

Question 20 )

Question 21 )

a)

b) all the sides are the same length
 

my answers:

Notes:

Question 1)

c) 1/5

Question 2)

8400 x 0.12 = 1,008

(1,008 x 3) + 8400 = 11,424

answer: 11,424

Question 3)

b) z = 14 or z = -14

Question 4)

Question 5)

Question 6)

a)  i.  Certain

ii. evens

b) i. 6

ii. 21/55

iii. 28/55

Question 7)

11 x £15.65 = £172.15

£403.51 - 172.15 = 231.36

231.36 / 24 = 9.64

answer: 9.64

Question 8)

a) 50 / 40 = 1.25

720 / 1.25 = 576

answer: 576

b) 50 x 2 = 100

20 x 4 = 80

10 x 9 = 90

5 x 12 = 60

100 + 80 + 90 + 60 = 330

330 / 1.17 = 282

answer: 282

Question 9)

Question 10)

a) i. 15,11

ii. 38 and 193

b) 4n + 1

Question 11)

a) 380/1000 x £2 = 0.76

answer: 0.76

b) 280/ 20 = 14

answer: 14

Question 12)

2 x ( 12 + 15 + 7.4 ) = 68.8

answer: 68.8

Question 13)

a)  12.65 < m < 12.75

b)

Question 14)

b) Rotation centre (0,0) 90 clockwise

Question 15)

Question 16)

a) ii. No, because the markings in relevant region are above 2mm

Question 17)

a)

Question 18)

Question 19)

Question 20)

Question 21)

Question 22)

my answers: