Practice Test

Description

supper smart Algebra Husgles (Practice test) Quiz on Practice Test, created by marinegirl.samso on 23/06/2015.
marinegirl.samso
Quiz by marinegirl.samso, updated more than 1 year ago
marinegirl.samso
Created by marinegirl.samso almost 10 years ago
38
0
1 2 3 4 5 (0)

Resource summary

Question 1

Question
1. If Lynn can type a page in p minutes, what piece of the page can she do in 5 minutes?
Answer
  • A. 5/p
  • B. p - 5
  • C. p + 5
  • D. p/5
  • E. 1- p + 5

Question 2

Question
2. If Sally can paint a house in 4 hours, and John can paint the same house in 6 hour, how long will it take for both of them to paint the house together?
Answer
  • A. 2 hours and 24 minutes
  • B. 3 hours and 12 minutes
  • C. 3 hours and 44 minutes
  • D. 4 hours and 10 minutes
  • E. 4 hours and 33 minutes

Question 3

Question
3. Employees of a discount appliance store receive an additional 20% off of the lowest price on an item. If an employee purchases a dishwasher during a 15% off sale, how much will he pay if the dishwasher originally cost $450?
Answer
  • A. $280.90
  • B. $287
  • C. $292.50
  • D. $306
  • E. $333.89

Question 4

Question
4. The sales price of a car is $12,590, which is 20% off the original price. What is the original price?
Answer
  • A. $14,310.40
  • B. $14,990.90
  • C. $15,290.70
  • D. $15,737.50
  • E. $16,935.80

Question 5

Question
5. Solve the following equation for A : 2A/3 = 8 + 4A
Answer
  • A. -2.4
  • B. 2.4
  • C. 1.3
  • D. -1.3
  • E. 0

Question 6

Question
6. If Leah is 6 years older than Sue, and John is 5 years older than Leah, and the total of their ages is 41. Then how old is Sue?
Answer
  • A. 8
  • B. 10
  • C. 14
  • D. 19
  • E. 21

Question 7

Question
7. Alfred wants to invest $4,000 at 6% simple interest rate for 5 years. How much interest will he receive?
Answer
  • A. $240
  • B. $480
  • C. $720
  • D. $960
  • E. $1,200

Question 8

Question
8. Jim is able to sell a hand-carved statue for $670 which was a 35% profit over his cost. How much did the statue originally cost him?
Answer
  • A. $496.30
  • B. $512.40
  • C. $555.40
  • D. $574.90
  • E. $588.20

Question 9

Question
9. The city council has decided to add a 0.3% tax on motel and hotel rooms. If a traveler spends the night in a motel room that costs $55 before taxes, how much will the city receive in taxes from him?
Answer
  • A. 10 cents
  • B. 11 cents
  • C. 15 cents
  • D. 17 cents
  • E. 21 cents

Question 10

Question
10. A student receives his grade report from a local community college, but the GPA is smudged. He took the following classes: a 2 hour credit art, a 3 hour credit history, a 4 hour credit science course, a 3 hour credit mathematics course, and a 1 hour science lab. He received a "B" in the art class, an "A" in the history class, a "C" in the science class, a "B" in the mathematics class, and an "A" in the science lab. What was his GPA if the letter grades are based on a 4 point scale? (A=4, B=3, C=2, D=1, F=0)
Answer
  • A. 2.7
  • B. 2.8
  • C. 3.0
  • D. 3.1
  • E. 3.2

Question 11

Question
11. Simon arrived at work at 8:15 A.M. and left work at 10: 30 P.M. If Simon gets paid by the hour at a rate of $10 and time and ½ for any hours worked over 8 in a day. How much did Simon get paid?
Answer
  • A. $120.25
  • B. $160.75
  • C. $173.75
  • D. $180
  • E. $182.50

Question 12

Question
12. Grace has 16 jellybeans in her pocket. She has 8 red ones, 4 green ones, and 4 blue ones. What is the minimum number of jellybeans she must take out of her pocket to ensure that she has one of each color?
Answer
  • A. 4
  • B. 8
  • C. 12
  • D. 13
  • E. 16

Question 13

Question
13. If r = 5 z then 15 z = 3 y, then r =
Answer
  • A. y
  • B. 2 y
  • C. 5 y
  • D. 10 y
  • E. 15 y

Question 14

Question
14. If 300 jellybeans cost you x dollars. How many jellybeans can you purchase for 50 cents at the same rate?
Answer
  • A. 150/x
  • B. 150x
  • C. 6x
  • D. 1500/x
  • E. 600x

Question 15

Question
15. Lee worked 22 hours this week and made $132. If she works 15 hours next week at the same pay rate, how much will she make?
Answer
  • A. $57
  • B. $90
  • C. $104
  • D. $112
  • E. $122

Question 16

Question
16. If 8x + 5x + 2x + 4x = 114, the 5x + 3 =
Answer
  • A. 12
  • B. 25
  • C. 33
  • D. 47
  • E. 86

Question 17

Question
17. You need to purchase a textbook for nursing school. The book cost $80.00, and the sales tax where you are purchasing the book is 8.25%. You have $100. How much change will you receive back?
Answer
  • A. $5.20
  • B. $7.35
  • C. $13.40
  • D. $19.95
  • E. $21.25

Question 18

Question
18. You purchase a car making a down payment of $3,000 and 6 monthly payments of $225. How much have you paid so far for the car?
Answer
  • A. $3225
  • B. $4350
  • C. $5375
  • D. $6550
  • E. $6398

Question 19

Question
19. Your supervisor instructs you to purchase 240 pens and 6 staplers for the nurse's station. Pens are purchased in sets of 6 for $2.35 per pack. Staplers are sold in sets of 2 for 12.95. How much will purchasing these products cost?
Answer
  • A. $132.85
  • B. $145.75
  • C. $162.90
  • D. $225.25
  • E. $226.75

Question 20

Question
20. If y = 3, then y9(y9-y)=
Answer
  • A. 300
  • B. 459
  • C. 648
  • D. 999
  • E. 1099

Question 21

Question
Solve: 7r + 7 = 14r -7
Answer
  • -7
  • 0
  • 2
  • -2

Question 22

Question
Solve: (5/2) + m (m - 2) = m (m - 3)
Answer
  • 1/2
  • -5/12
  • -5/2
  • -1/2

Question 23

Question
5k + 20 - 2k = 10 - (5k + 6)
Answer
  • 3
  • -2
  • -1/2
  • 1/3

Question 24

Question
Write the equation of the horizontal line passing through the point (8, 10).
Answer
  • x = 8
  • x = 10
  • y = 8
  • y = 10

Question 25

Question
Graph: x = -2

Question 26

Question
Which graph represents the equation y = 2x -3 ?

Question 27

Question
Complete the table.
Answer
  • -12, -7, -2, -3, -8
  • -8, -3, -2, 7, 12
  • -12, -7, -2, 3, 8
  • 12, 7, 2, 3, 8
Show full summary Hide full summary

4 comments

almost 10 years ago
well we know who has not studied
almost 10 years ago
You should attend an english class missy because you were supposed to put "advanced" not "advance". Eat bologna!!!!
almost 10 years ago
Well I'm sorry drmdood, this is an advance course. Not everyone can have a brain like mine. I recommend you attend my beginner courses I'll be offering next semester. Thank you and have a nice day.
almost 10 years ago
One of your problems was misleading and outright wrong!!!!

Similar

Astronomy: The Solar System Units- 19, 21-25, 34-39, and 51-52
Rebekkah Gresh
IBPS Clerk Exam 2014: Quantitative aptitude must-try test for high scores
walletwatchteam
Food & Baking Theory
cuyler.hollands
IBPS Clerk Exam 2014: Check your computer prowess with our mock test
walletwatchteam
CPE Practice test 5
Mẫn Châu Nguyễn
Distribution Math Practice 3
Joe Jorgensen
Chap 7 Training - Industrial & Organizational Psychology
G Jackson
A&P II Final - Practice Questions
Mary Cate Grimes
Geography @ SSU: Exam #1 Practice
Michaela Karshner
Pschology Chapter 7 practice test
Caleb Herring