HUMAN IN SPACE

Description

Presentation about HUMAN IN SPACE - international project in Wrocław
Iwona Kowalik
Slide Set by Iwona Kowalik, updated more than 1 year ago
Iwona Kowalik
Created by Iwona Kowalik almost 3 years ago
15
0

Resource summary

Slide 1

    HUMAN IN SPACE
    12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w pierwszy lot człowieka w przestrzeń kosmiczną. Było to wielkie osiągnięcie ludzkości. W tym roku przypada okrągła 60. rocznica tego niezwykłego wydarzenia.  Aby przypomnieć o tym niezwykłym wydarzeniu, szczególnie dzieciom i młodzieży, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego,  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 16 oraz Politechnika Wrocławska przygotowało cykl wykładów, warsztatów i pokazów zatytułowanych Human in Space. Dotyczyły one szeroko rozumianej tematyki związanej z kosmosem i obecnością w nim człowieka. Do współpracy zaproszeni zostali naukowcy, wykładowcy, eksperci, mentorzy Akademii Twórczych Inicjatyw Obywatelskich, którzy przekażą ciekawe informacje dotyczące tej rozległej dziedziny wiedzy. Wykłady, warsztaty poprowadzili naukowcy i eksperci z Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także oczywiście z Polski, w tym wykładowcy Politechniki Wrocławskiej Wydziału Mechaniczno-Energetycznego oraz Politechniki Warszawskiej i Instytutu Lotnictwa.

Slide 2

    Historia podboju kosmosu
    Prelekcja dr Wiesława Wróblewskiego nawiązuje do obchodzonej w tym roku 60 rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos. Na tym tle przedstawiono najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powstania rakiet i umożliwiły realizację marzeń człowieka o locie w przestrzeni kosmicznej. Istotną rolę tu odegrali prekursorzy badań, którzy zmienili spojrzenie ludzkości na kosmos, tacy jak, Mikołaj Kopernik, Galileo Galilei, Joachim Kepler, Konstanty Siemionowicz czy Konstanty Ciołkowski oraz inni. Ważnym też było wysyłanie obiektów bezzałogowych oraz zwierząt w pierwsze loty. Utorowało to drogę pierwszemu kosmonaucie.

Slide 3

    Wideokonferencja SP16 i szkoły z USA
    Wideokonferencja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 we Wrocławiu z partnerami z  St. Thomas the Apostle School, Crystal Lake, Illinois w Stanach Zjednoczonych. Podczas wideokonferencji w języku angielskim uczestnicy przedstawili dokonania swoich narodów w badaniu i zdobywaniu kosmosu. Uczniowie przedstawili swoje modele rakiet kosmicznych oraz zdjęcia Ziemi wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach programu EarthKAM. Uczestnicy zaprosili na wspólną zabawę w rozpoznawanie angielskich tytułów filmów o tematyce kosmicznej.

Slide 4

    Pierwszy człowiek w kosmosie
    12 kwietnia, dokładnie w 60. rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos, spotkaliśmy się z Panem Generałem Hermaszewskim, jedynym jak dotąd Polakiem, który oglądał naszą planetę z przestrzeni kosmicznej. Pan Generał opowiedział uczestnikom wideokonferencji o locie Jurija Gagarina, o przygotowaniu kosmonautów i astronautów do lotów, o tym jakie warunki trzeba spełnić, aby polecieć w przestrzeń kosmiczną. Poznaliśmy także wkład polskich naukowców i inżynierów w tworzenie misji kosmicznych.  

Slide 5

    Scratch & Space
    Na warsztatach pt. „Scratch and Space”  uczniowie klas 4-5 tworzyli  prostą  grę kosmiczną w aplikacji Scratch. Zasady gry: Naciśnij zieloną flagę, aby rakieta wystartowała w kierunku Księżyca. Po wystartowaniu i opuszczeniu ziemskiej atmosfery poruszaj rakietą w górę i w boki ekranu za pomocą strzałek, unikając asteroidy. W grze zdobywasz punkty, gdy jesteś w bezpiecznej odległości od asteroidy i tracisz je, gdy jesteś zbyt blisko. Zderzenie z asteroidą kończy grę. Wygrywasz, gdy wylądujesz bezpiecznie na Księżycu. Przykładowa gra: https://scratch.mit.edu/projects/511338788

Slide 6

    Konkurs na kosmiczną animację
    Organizatorem Wrocławskiego Konkursu na Kosmiczną Animację Poklatkową  był  Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 16 we Wrocławiu oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Zespoły złożone z uczniów i ich rodzin tworzyły filmy, wykorzystując technikę poklatkową , których tematem jest historia podboju kosmosu lub jedna z prelekcji zaprezentowana podczas wydarzenia HUMAN IN SPACE. Uczestnicy tworzyli własną scenografię, bohaterów i fabułę filmu. Wszystkie ruchome elementy filmu (bohaterowie i rekwizyty) musiały być wykonane samodzielnie przez uczestników zespołu - nie można było wykorzystać gotowych elementów np. klocków, zabawek, rysunków. Komisja doceniła kreatywność wszystkich Uczestników konkursu, dbałość o szczegóły techniczne i przedstawienie przebiegu misji kosmicznych oraz konstrukcję stworzonych prac. Za najlepszą animację uznano film grupy Challengers.  

Slide 7

    MATERIAŁY KONFERENCYJNE
    Prezentacje części prelekcji można znaleźć na stronie konferencyjnej: https://humaninspacewroclaw2021.wordpress.com/   Filmy, zgłoszone na konkurs, można obejrzeć na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCPO8jH1GcvRWiD85VzFqMPg
Show full summary Hide full summary

Similar

Earth and Space
Niat Habtemariam
Development of Cold War Tensions
c7jeremy
Earth in Space - Unit 1.1 - 1.4
Bilal Khan
AS Geology - Planetary Geology; Planets of the universe
Rebecca Giddings
Light and Space - For Summer Yr 8 Exams
Ben Powell
Educational Technology QUIZ 1
Mirna Uribe
Life cycle of a star
Francesca Weiner
Action, Space and Dynamics
Tamara Lancaster
حالات تعيين المستوي في الفضاء
Noor Nedal